Зв'язатися з нами:

+38 099 223 73 92

+38 044 490 38 55

office@bakhmachandpartners.com

Як музиканту оформити свій юридичний статус

  Новини законодавства

Нещодавно в Україні було опубліковано досить ґрунтовне дослідження музичного ринку, в якому однією з головних проблем ринку визначена юридична безграмотність музикантів. Зокрема, зазначається, що майже 70 % артистів в України жодним чином не оформили свою діяльність юридично.

Тобто такі музиканти працюють у статусі фізичних осіб, отримують свої заробітки готівкою, не сплачують податки. А відтак, рівень їх соціального захисту в України дуже й дуже невисокий.

З цим ще якось можна миритися коли музиканту 20 років і він особливо не опікується питаннями сплати лікарняних, підтвердженням своїх доходів при купівлі дорогих товарів чи нерухомості (для буд-якої серйозної покупки на суму більш ніж 400 000 гривень сьогодні покупець має підтвердити свої доходи), а тим більше пенсії. Але коли музиканту вже 30 і музика для нього є основне джерело доходів – виникають вже зовсім інші питання.

Концертні майданчики мають укладати договір на виступ артиста. Але як платити гроші музиканту, який не оформлений хоча б підприємцем? Ні, в принципі можливо, але податки з такої виплати, яка може бути здійснена лише за цивільно-правовою угодою, перевищать 40 % суми гонорару. Таж сама історія відбувається і при отриманні роялті, наприклад, у вигляді доходів від цифрової дистрибуції, хоча тут ставка оподаткування буде нижча – 18 %, оскільки немає обов’язку сплати соціального внеску, але все одно вона буде вищою за можливу для суб’єкта господарської діяльності.

В яких же формах може працювати музикант?

Базових варіанти два:

  • Фізична особа – підприємець, який здійснює діяльність за спрощеною системою оподаткування;
  • Юридична особа (ТОВ), яка може працювати як на загальній системі оподаткування, коли музичний гурт має високий рівень заробітку та значні поточні витрати, так і на тій самі спрощеній системі оподаткування.

Перебування на спрощеній системі оподаткування для ФОПа за третьою групою дозволяє музиканту сплачувати 5 % єдиного податку з доходів та єдиний соціальний внесок, який може бути встановлений самим ФОПом у розмірі 22 % від мінімальної заробітної плати, яка діє в країні (сьогодні це 22 % від 5000 гривень).

Створення ТОВ, яка працює на спрощеній системі оподаткування за тією ж третьою групою дозволяє сплачувати єдиний податок від доходів в розмірі 5 % та сплачувати дивіденди власнику компанії за ставкою 9 %.

Досить проста арифметики. І це далеко не всі переваги легалізації артистів.

Маючи легалізований правовий статус підприємця їм набагато легше отримувати доходи від лейблів, ОКУ, домовлятися про концерти за кордоном (закордонні організатори не будуть розраховуватись кешем, як це часто буває у нас) та багато іншого.

Тому якщо ви навіть тільки починаєте свою музичну кар’єру варто замислитись про юридичні питання вже на старті, щоб потім не вирішувати проблеми, які будуть накопичуватись роками.

+38 099 223 73 92

+38 044 490 38 55

office@bakhmachandpartners.com

© Бахмач та партнери, 2018