Зв'язатися з нами:

+38 099 223 73 92

+38 044 490 38 55

office@bakhmachandpartners.com

Шлюбний контракт в Німеччині

  Публікації

Ми продовжуємо серію оглядів на сімейне право в країнах Європи та розглянемо різницю між українськими можливостями та німецькими обмеженнями, які можуть спіткати подружжя.

Вартість оформлення шлюбу в Німеччині:

1. В Німеччині вартість укладення шлюбу залежіть від землі (області) та дня тижня. В середньому в будній день вартість реєстрації в німецькому РАЦСі (Standesamt) становить від 50 до 100 євро, в суботу вартість реєстрації шлюбу може коштувати дорожче. Це плата за реєстрацію. Вартість оформлення шлюбу в України становить 0,85 гривень, це адміністративний збір.

2. Середня вартість складання тексту шлюбного договору в Німеччині складається від послуг адвоката та нотаріуса. Для адвокатів Німеччини існує правило брати плату за послуги виходячи з ціни товару, тобто з ціни шлюбного договору (Gesetz über die Vergütung der Rechtsanwältinnen und Rechtsanwälte).
Як адвокати визначають ціну шлюбного контракту? До уваги береться все майно, яким володіє майбутнє подружжя – машини, рахунки у банках. Наприклад наречена має квартиру та машину загальною вартістю 100 000 євро, наречений має у своїй власності квартиру, машину, частку в бізнесі, загальна вартість 200 000 євро. В сумі вартість їхніх активів «до шлюбу» становить 300 000 євро. З цієї цифри буде вираховуватися плата адвоката, яка становить 3 019,50 євро/121 838,77 гривень. Якщо вартість активів менше, наприклад в 50 000,00 євро, то гонорар адвоката становить 1 163 євро/46 927,80 в гривнах.
Вартість шлюбного контракту в Україні сягає 30 000,00 гривень. Адвокати в Німеччині дорожчі, тому шлюбний договір укладається якомога раніше, тому що активи подружжя на початку шлюбу не такі великі.
Якщо подружжя вирішило розлучитися, але шлюбного договору не укладало, доходи кожного з подружжя вирівнюються. Це означає, що «дошлюбні» активи залишаються тому, хто їх придбав, але половина доходів повинна бути передана тому з подружжя, хто за період шлюбу напрацював менше, тобто навпіл діляться не активи подружжя в цілому, а доходи того, в кого зарплата була вище, на відміну від українського законодавства.
Передбачаємо, що ті, хто проживає в Німеччині, чули про «вирівнювання пенсій», але ця тема дуже широка та потребує окремого висвітлювання під час консультацій.

3. Нотаріальне посвідчення шлюбного договору становить: до 1000 євро/40 000 грн. в Німеччині; до 300 євро/12 000 грн. в Україні.

Розлучення в Німеччині.

 1. На відміну від України, в Німеччині неможливо розірвати шлюб через РАЦС – тільки через суд. Заяву про розлучення необхідно подавати до суду по сімейних справах (Familiengericht) за місцем проживання. Складність полягає в тому, що самостійно подати заяву про розлучення неможливо, тільки за участю адвоката.
 2. Вартість розлучення в Німеччині.
  Судові витрати в середньому становлять від 450 до 800 євро. Це означає, що кожен із подружжя муситиме заплатити суду від 225 до 400 євро  мита.
  Послуги адвоката у справах про розлучення будуть коштувати  від 1500 до 2000 євро. Якщо розлучення з дітьми супроводжується питаннями про розмір аліментів, розподіл майна - відповідно витрати зростають.
 3. Тривалість розлучення в Німеччині.
  В більшості випадків, якщо подружжя проживає в Німеччині, розлучення буде відбуватися за німецьким законодавством. Процес не буде швидким, але наявність шлюбного контракту робить його менш тривалим.
  Крім того, подружжя повинно витримати «рік розлуки» (Trennungsjahr), тобто рік окремого проживання перед початком процесу розлучення. Якщо шлюб було укладено в Україні і подружжя бажає розлучатися в Україні - процес може тривати 1-2 місяця.
  За даними порталу Мігрант біз юа німці покращили статистику шлюборозлучних процесів - німці обирають брати у шлюб в зрілому віці, сам процес розлучення коштує кожному з подружжя не одну тисячу євро, саме це є причиною зниження показників статистики.

За загальним правилом після розлучення право на піклування дитини (Sorgerecht) зберігається за обома батьками. За заявою суд може передати Sorgerecht одному з батьків, але це не є позбавленням батьківських прав іншого. Батько/Мати, якому передане право на опіку, може самостійно приймати вирішення про зміну проживання, виїзду за кордон, лікування дитини в разі захворювання, обирати школу, кружки та інше. В Україні ці питання можна врегулювати договором про утримання та визначення місце проживання дитини.

Німецьки адвокати в своїх порадах не приховують, що шлюбний контракт – це перш за все прорахування майбутнього розлучення, а самі німці відносяться до цього як до укладення договору про ремонт будинку або укладення договору купівлі–продажу квартири, тобто як до звичайного явища, яке супроводжує людину протягом життя. Україна ще не сформувала своє відношення до шлюбних контрактів. Чому потрібно укладати шлюбний контракт, та як про нього говорити з близькою людиною можна прочитати в нашій статті на сайті.
У разу укладення шлюбного договору, кожен з партнерів чітко знає що він має, що зберігає та чим управляє. Як правило, шлюбний договір потрібний, якщо один з подружжя володіє акціями або має власне підприємство, або має накопичення, які будуть примножуватися у майбутньому. Будемо відверті – більшість вважають, що сама пропозиція укласти шлюбний договір є перевіркою щирості почуттів іншого партнера.

Якщо шлюбний контракт буде укладено в Німеччині, чи буде він діяти в Україні/Якщо шлюбний контракт буде укладено в Україні, чи буде він діяти в Німеччині?
Так, буде. Шлюбний контракт буде діяти в обох країнах.
В Німеччині український шлюбний контракт буде діяти, якщо він відповідає основним вимогам німецького законодавства та нотаріально завірений (згідно зі ст.11 Вступного закону до Цивільного кодексу Німеччини). Враховуючи те, що вимоги українського та німецького законодавства до оформлення шлюбного контракту співпадають, «наші» шлюбні договори будуть діяти на території Німеччини.
В Україні «німецький» шлюбний контракт буде діяти в силу ч. 1 ст.59 Закону України «Про міжнародне приватне право».

Тепер до юридичних питань.
Для укладення шлюбу в Німеччині для громадянина України потрібні такі документи та дії:
01) Паспорт/Закордонний паспорт, а також свідоцтво про реєстрацію в Німеччині (Meldebescheinigung).
02) Засвідчена копія витягу з демографічного реєстру, який був виданий не більше 6 місяців тому, або свідоцтво про народження.
03) Засвідчена копія витягу про місце проживання (erweiterte Meldebescheinigung), який був виданий не більше 14 днів тому.
04) Засвідчена копія рішення про розлучення, якщо раніше ви були одружені.
05) Ehefähigkeitszeugnis - довідка про шлюбну правоздатність. Її можна замовити в посольстві Німеччини. Строк дії цього документу – 6 місяців.

Звертаємо увагу, що всі документи повинні бути перекладені на німецьку мову, переклад повинен бути завірений нотаріусом, всі україномовні документи вимагають проставлення апостилю.

Для укладення шлюбу та шлюбного контракту в Україні, для НЕ громадянина України потрібні такі документи та дії:

 1. Подати заяву до РАЦСу може один із молодят у разі, якщо є довіреність, завірена нотаріусом, яка дозволяє діяти від імені іншої особи.
 2. Закордонний та внутрішні паспорти з перекладом. Перекладів для кожного паспорта повинно бути два примірника: один з печаткою перекладача, другий – з печаткою нотаріуса.
 3. Свідоцтво про розлучення або рішення суду про розлучення, якщо іноземець раніше був одружений – ці документи також потрібно перекладати українською.
 4. Імміграційна картка (заповнюється при перетині кордону). Це документ, який підтверджує законність перебування на території України, або
  • Посвідка на тимчасове проживання, або посвідка на постійне проживання. Якщо НЕ громадянин України знаходиться в Україні вже довгий час, якщо він працює в Україні, якщо в нього тут бізнес – в нього повинні бути саме ці документи, а не імміграційна картка. Тому при поданні заяви до РАЦСу необхідно мати довідку з органів Державної міграційної служби, яка підтвердить факт отримання цих документів. Зазвичай отримання цієї довідки може тривати від 7 до 30 днів.
  • У тому випадку, якщо від дати видачі паспорта іноземного громадянина пройшло менше ніж 6 місяців, необхідно додатково замовляти довідку про перетин кордону з Державної прикордонної служби України – строк підготовки документів збільшується на 7 робочих днів.

Як ми бачимо – реєстрація шлюбу з іноземцем в України та в Німеччині відрізняється і останній передбачає значно складніші та триваліші процедури.
Крім того, в Україні значно простіше та дешевше укласти шлюбний договір.
А якщо колись настане час розійтися - розлучення в Україні є також більш швидким та менше витратним процесом.

Якщо вам потрібні комфортні та якісні послуги, звертайтеся до Адвокатського об’єднання «Бахмач та партнери». З вами будуть працювати юристи вищої категорії, які знають всі тонкощі  сімейного права. Ми надаємо повний супровід при укладанні шлюбного контракту, що дозволяє клієнтам зберегти свій час, спокій та гроші.

Back

+38 099 223 73 92

+38 044 490 38 55

office@bakhmachandpartners.com

© Бахмач та партнери, 2018