Зв'язатися з нами:

+38 099 223 73 92

+38 044 490 38 55

office@bakhmachandpartners.com

Різниця між Благодійним фондом та Громадською організацією (спойлер: ми розшарили для вас документи по Благодійнму Фонду, внизу є ссилка).

  Новини законодавства

До нас часто звертаються Клієнти з питаннями щодо створення організацій, які можуть збирати кошти, речі чи медикаменти задля допомоги постраждалим під час війни, або задля відновлення нашої країни.

Постає питання – яку форму обрати - Благодійний фонд чи Громадську організацію. Адже це дві зовсім різні форми соціальної активності громадського суспільства. До того ж, вони регулюються різними законами.

Можна сказати, що ціль створення організацій єдина – гуманітарна допомога та задоволення гуманітарних потреб, але завдання вирішуються при цьому різні. Та й механізми роботи таких організацій також різні.

Одні тільки збирають та перерозподіляють допомогу. Інші фінансують проекти, які допоможуть, наприклад побудувати безпечне житло, для тих хто його втратив. Шукають для цього проектувальників, дизайнерів, будівельників.

Отже, які основні принципові відмінності Благодійних фондів (БФ) від Громадських організацій (ГО):

  • БФ – здійснює благодійницьку діяльність (акумулює благодійні пожертви та адресно їх розподіляє у вигляді допомоги). ГО - захищає права і свободи, задовольняє суспільні, зокрема економічні, соціальні, культурні, екологічні, та інші інтереси. Тобто сфера діяльності БФ – адресна допомога тим, хто її потребує, ГО – сприяння розвитку громадянського суспільства за певними напрямками, фінансування проектів, освітніх та інших програм за таким напрямками.
  • БФ може створити навіть одна людина, ГО – не менше двох.
  • Підприємницьку діяльність може здійснювати тільки ГО (без мети отримання прибутку та з метою досягнення мети ГО). БФ не може здійснювати таку діяльність.
  • ГО може фінансувати буд-які проекти (будівництво, закупівля товарів), замовляти послуги та роботи, якщо ці проекти знаходяться у сфері діяльності ГО. БФ може фінансувати тільки ті проекти, послуги та роботи, які мають адресне призначення.
  • Адміністративні витрати (заробітна платня, утримання офісу) для БФ обмежено 20 % від отриманих надходжень, для ГО не обмежено.

В таблиці різниця наведена більш детально.

 

ФормаМетаФінансування проектів (джерела діяльності)Заробітна плата працівникамАудит (податкова звітність)
Благодійна організація (благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд)Може бути створена одним чи кількома засновниками та управлятися учасниками, котрі не зобов’язані передавати їй будь-які активи для досягнення цілей благодійної діяльності. З нашого досвіду саме благодійні організації найбільш за інші формі неприбуткових організацій підходять для отримання гуманітарної допомоги, виконання грантових програм, залучення донорських ресурсів для волонтерів та людей, які займаються допомогою ЗСУ, ТПО та відбудови країни у майбутньому.- Кошти, майно та пожертви
- Гранти
- Доходи від ендавментів
- Безоплатна оренда або безоплатне отримання послуг
- Меценатська підтримка
Увага, БФ не має права отримувати допомогу від державних органів, якщо це не передбачити в Статуті. Наприклад, якщо в Статуті відсутнє положення про отримання на безоплатній основі приміщення в оренду від державних/місцевих органів самоврядування – то будь яка угода про таку оренду буде поза Статутом та має ризик бути визнаною недійсною з відповідними наслідками.

-Для того, щоб організація функціонувала, потрібні волонтери та працівники. Перші виконують роботу без отримання заробітної плати, з іншими укладається трудовий договір та виплачується заробітна плата. Джерелом заробітної плати можуть бути в тому числі доходи (гранти, донорські програми, пожертвування та інш.)

Адміністративні витрати не можуть бути більшими, ніж 20 відсотків доходу. Отже фонд заробітної плати не може перевищувати цю цифру.

Зазвичай, донорські або грантові програми передбачають надання різних звітів та аудит, який може бути навіть жорсткім, ніж звичайний вітчизняний аудит.

Також законодавством України передбачений окремий вид податкової звітності для неприбуткових організацій

Громадська організація (громадська організація, громадська спілка)Може бути створена не менш, ніж 2ма засновниками. Основна мета створення - задоволення суспільних інтересів, а не накопичення та розподіл надходжень (гуманітарної допомоги) на відміну від Благодійного Фонду. Також, Громадська організація має право на фінансову підтримку від держави, отримувати прибуток від підприємницької діяльності та виконувати держзамовлення.Кошти, майно, які отримані в якості членських внесків.
-Допомога держави, виконання державних контрактів.
Доходи від підприємницької діяльності.
Верхньої межі для адмінвитрат не передбачено. Отже обмежень щодо розміру ЗП персоналу законом не передбачено.

Чому важливо правильно, відповідно до мети обрати форму організації ? За останні 5 місяців Україна демонструє високу «гнучкість» в зміні норм, які регулюють діяльність благодійних та громадських організацій. Ці норми спрощують отримання та розподілення гуманітарної допомоги. Одного дня війна закінчиться, але це не означає, що закінчиться діяльність таких організацій. На наш погляд саме вони будуть локомотивом, коли розпочнеться «велика відбудова». В залежності від того, як організація планує своє майбутнє, як структурує свою діяльність залежить її успіх в мирний час.

Чим Бахмач та Партнери можуть бути корисними?

  • Ми допомагаємо обрати та побудувати благодійну або громадську організацію в залежності від того, як ви бачити діяльність вашої організації;
  • Розробимо внутрішні документи(програми, положення), враховуючи всі нюанси вітчизняного законодавства;
  • Внесення інших змін до установчих документів;
  • Консультування з питань оподаткування благодійних чи громадських організацій.

Також ми хочемо зробити свій вклад в розвиток таких організацій, тому ми підготували шаблони документів, які допоможуть самостійно створити Благодійний Фонд. За цим посиланням на Гугл Диску лежать шаблони документів (https://drive.google.com/drive/folders/1MZ7J0Zk4cZ74hubT-bsFtWAJzVr1d3t7?usp=sharing)

 

 

+38 099 223 73 92

+38 044 490 38 55

office@bakhmachandpartners.com

© Бахмач та партнери, 2018